Skip to content

10 najczęstszych mitów o Technice Alexandra (POLISH)

art. Bruce Fertman, 11 luty 2020

tłum. Karolina Głąb

Znajomy nauczyciel Techniki Alexandra poprosił mnie o transkrypcję mojego filmiku na YouTube
„10 najczęstszych mitów o Technice Alexandra”. Był gdzieś w komputerze. Znalazłem go i trochę podrasowałem, dodałem kilka zdjęć na poparcie moich pomysłów.

Zachęcam do dzielenia się artykułem ze znajomymi. Dla głębszego zrozumienia mojego spojrzenia
na Technikę Alexandra, polecam moją książkę „Nauczanie dotykiem/przyswajanie sercem – zagłębiając się w pracę F. M. Alexandra” [wolne tłumaczenie, książka nie ukazała się jeszcze w języku polskim] Teaching by Hand/Learning by Heart – Delving into the Work of F.M. Alexander ,opublikowana przez Jean Fischer nakładem Mouritz Press.

10 NAJCZĘSTSZYCH MITÓW O TECHNICE ALEXANDRA

Cześć! Mam na imię Bruce Fertman. Jestem założycielem i dyrektorem Alexander Alliance International. Przedstawiam Wam 10 najczęstrzych mitów dotyczących Techniki Alexandra, które wielu ludzi uważa za prawdę. Po pięćdziesięciu latach oddanej pracy, po przeszkoleniu trzystu nauczycieli, zdałem sobie sprawę, że te mity mijają się z prawdą.

MIT PIERWSZY

W Technice Alexandra chodzi o postawę ciała – mit.

W rzeczywistości, w Technice Alexandra chodzi o uwolnienie od idei, że trzeba mieć jakąś postawę. Problem w tym, że wciąż trzymamy się w taki czy inny sposób, najczęściej nieświadomie.
W Technice Alexandra dążymy do uwolnienia się od tych schematów, od „zafiksowania”, trzymania się, aby odnaleźć gibkość, aby rozruszać się –  nie tylko fizycznie, ale jako osoba ogólnie rzecz biorąc.

 

Photo: B. Fertman – Trevi Fountain

MIT DRUGI

 W Technice Alexandra chodzi o trzymanie się prosto – mit.

W rzeczywistości, Technika Alexandra nie ma nic wspólnego z ideą trzymania się prosto. W ludzkim ciele i w przyrodzie ogólnie, nie znajdziemy linii idealnie prostych. Technika Alexandra nie ma nic wspólnego z robieniem czegoś poprawnie, właściwie. W Technice Alexandra chodzi o wykonywanie naszych czynności dobrze, skutecznie, w sposób efektywny, płynnie, wygodnie, z przyjemnością.

 

Photo by: Anchan of B. Fertman

MIT TRZECI

 W Technice Alexandra chodzi o sposób w jaki trzymamy głowę lub szyję – mit.

W rzeczywistości w Technice Alexandra zastanawiamy się w jaki sposób uwolnić napięcie w rejonie szyi i głowy. Chodzi o nieingerowanie w naturalny mechanizm, który równoważy głowę na szczycie kręgosłupa.

 

Photo: B. Fertman – Sherry Stephenson

MIT CZWARTY

 W Technice Alexandra chodzi o ciało – mit.

W rzeczywistości, w Technice Alexandra chodzi o nas, jak postrzegamy samych siebie, oraz siebie wobec innych, wobec otoczenia. Chodzi o jakość naszego działania i interakcji. Jakość naszych doświadczeń. Chodzi o jakość naszego „być”, kiedy zajmujemy się naszymi codziennymi sprawami.

 

Photo: B. Fertman

MIT PIĄTY

W Technice Alexandra staramy się znaleźć symetrię, bo symetria jest oznakiem równowagi – mit.

W rzeczywistości, nic w naturze nie jest symetryczne, łącznie z ciałem człowieka. Symetria to pojęcie geometryczne takie jak punkt, albo linia. Może się wydawać, że Budda siedzi symetrycznie na kwiecie lotosu, ale kiedy przyjrzymy się z bliska, zobaczymy, że stopy i dłonie ułożone są jedna na drugiej. Przyjrzyjmy się dokładnie czyjejś twarzy i zobaczymy, że nie jest ona perfekcyjnie symetryczna.

To, czego szukamy, to harmonia – nie symetria. Te wartości – równowaga i harmonia – nie zależą od kształtu naszego ciała w jakimkolwiek momencie.

 

Photo: B. Fertman

MIT SZÓSTY

W Technice Alexandra chodzi o równowagę – mit.

W rzeczywistości, równowaga dla człowieka jest niemożliwa. Jesteśmy z natury pozbawieni równowagi, co umożliwa nam poruszanie się. Balansujemy na granicy equilibrium. I o to chodzi. Wiejący wiatr wzbudza fale na powierzchni jeziora. Kiedy wiatru nie ma, fale stają się coraz mniejsze, ale nigdy nie zatrzymują się ostatecznie. Bezruch jest ideą, piękną wizją, ale w bezruchu mieści się subtelne poruszanie.

 

Lucia Walker: Alexander teacher, Johannesburg, South Africa

MIT SIÓDMY

W Technice Alexandra chodzi o poprawne oddychanie – mit.

W rzeczywistości,  MY nie oddychamy. Alexander kiedyś powiedział : „W końcu zdałem sobie sprawę, że JA nie oddycham, ale oddech sam się „dzieje”” . Ja ująłbym to następująco: w końcu zrozumiałem, że to nie ja oddycham, ale oddychanie staje się samo, poprzez siły wewnątrz nas i wokół nas. Czy MY oddychamy, kiedy śpimy? Czy MY oddychamy, kiedy jemy? Tak, możemy wziąć oddech, ale oddech nie jest do zabrania, nie należy do nas. Jest darem od życia i jako taki został stworzony, abyśmy mogli go przyjąć, jak dar. Oddychanie czule reaguje na naszą aktywność. To nie jest coś, co robimy, oddychanie to nie czynność jak bieg pod górę. Kiedy biegniemy pod górę, czy najpierw zatrzymujemy się, wdychamy wystarczająco powietrza  i dobiero ruszamy? Czy też wbiegamy pod górę i oddech sam się reguluje, zgodnie z naszymi potrzebami, bez jakichkolwiek naszych próśb.

 

MIT ÓSMY

W Technice Alexandra chodzi o nauczenie się jak stać, jak stać na dwóch stopach – mit.

W rzeczywistości, nie stoimy na stopach. Stoimy na ziemi.

 

MIT DZIEWIĄTY

W Technice Alexandra chodzi o nauczenie się relaksować – mit.

W rzeczywistości, w Technice Alexandra chodzi o gotowość. Ale nie o gotowość na jakąś konkretną sytuację, a raczej otwarcie na cokolwiek, co mogłoby się wydarzyć. W Technice Alexandra chodzi o nieustanne  i niewymagające wysiłku powracanie do stanu uważności, spokojnej gotowości.

 

Photo: Anchan – Alexander teacher: Britta Brandt-Jacobs

MIT DZIESIĄTY

W Technice Alexandra chodzi o właściwą mechanikę w ciele, naukę jak najlepiej wstawać i siadać na krześle, jak chodzić poprawnie, jak schylać się nie robiąc sobie krzywdy, itd. – mit.

W rzeczywistości,  człowiek nie jest maszyną. Jesteśmy organiczni. Jesteśmy ssakami. W Technice Alexandra uczymy się jak funkcjonować zgodnie z najlepszą wersją siebie jako Homo Sapiens.
W Technice Alexandra, częściowo kwestionuje się koncepcje kulturowe, gender, czy kosmetyczne podejście do ciała  – koncepcje,  które ingerują w naturalne piękno człowieka.

efg_24.197.2_283230_03

Bruce Fertman

The Alexander Alliance Europe

bf@brucefertman.com

 

 

 

 

%d bloggers like this: